BAJECZNA TARTA Z FIGAMI Z NUTĄ CHILI

Sezon na figi trwa w najlepsze. Staram się korzystać z niego, ile wlezie, gdyż trwa niestety dość krótko. Na jedne z moich ulubionych owoców czekam z niecierpliwością przez cały rok – suszone figi nie umywają się w smaku do świeżych, choć i nimi od czasu do czasu nie pogardzę. Sporo osób nie wie, jak jeść figi, dlatego rezygnuje z ich zakupu. Tymczasem warto zaprzyjaźnić się z tymi owocami o gruszkowatym kształcie skrywającymi pod fioletową skórką boską słodycz. Najchętniej wcinam je na surowo, ale bardzo dobrze smakują też na ciepło, np. w tartach.

CZYTAJ DALEJ

SZCZĘŚCIE TO STAN UMYSŁU – JAK GO OSIĄGNĄĆ I W NIM TRWAĆ?

Nie wiem, jak jest z facetami, ale kobiety co i rusz zastanawiają się, jak stać się szczęśliwym człowiekiem. Problemy i wątpliwości nie biorą się znikąd. Funkcjonujemy pod obstrzałem społecznych oczekiwań i od małego się nam wpaja, że rolą kobiety jest służyć i zaspokajać cudze potrzeby – mamy być miłe, uśmiechnięte, ogarniające wszystko od A do Z, a przy tym fit i seksowne. W naszej kulturze, która aż do wyrzygu jest przesiąknięta patriarchalnymi ideologiami, kobietom wcale nie jest łatwo postępować wedle ich własnych zasad – zwłaszcza że często same utrudniamy sobie sprawę poprzez wytykanie innym kobietom ich niedoskonałości i odstępstw od powszechnie przyjętych norm.

CZYTAJ DALEJ

FASZEROWANE BATATY – PIECZONE Z CIECIERZYCĄ

Dawno już nie prezentowałam na blogu niczego z serii „do jedzenia” – głównie dlatego, że przygotowanie potrawy na potrzeby wpisu  to czasochłonne zajęcie. Ubolewam nad tym, że doba nie chce się w magiczny sposób rozciągnąć – nie zawsze jestem w stanie robić wszystko to, co bym chciała. Ale nie o tym miało być, tylko o batatach. Uwielbiam je! Ostatnio mam na nie fazę, w związku z czym dość często goszczą w mojej kuchni. Są nie tylko pyszne i pożywne, ale też należą do tych warzyw, które można przyrządzać na wiele sposobów. Przepis na faszerowane bataty w wersji zapiekanej, który dziś przedstawiam, nie należy do kategorii „szybkie dania” – oprócz podanych składników przyda się także solidna szczypta cierpliwości.

CZYTAJ DALEJ

„OSTRE PRZEDMIOTY” – SERIAL HBO, KTÓRY WARTO ZOBACZYĆ

„Ostre przedmioty” to obejrzany ostatnio przeze mnie serial HBO. Postanowiłam podzielić się z Wami refleksjami na jego temat, ponieważ wrażenia są jak najbardziej na plus. Od razu zaznaczam, że nie czytałam książki, na której motywach został nakręcony – zwolennicy papierowej lektury mają podzielone zdania na temat tej produkcji. Ich prawo. Najlepiej obejrzeć i samemu sobie opinię wyrobić, po powieść też można sięgnąć – wedle uznania oczywiście, bo przymusu przecież nie ma. Nie wykluczam zapoznania się w przyszłości z literackim pierwowzorem, a póki co skupię się na serialu.

CZYTAJ DALEJ