Aranżacje ogrodu z trawami ozdobnymi

green grass field with trees

Trawy kojarzą Ci się tylko z równo przystrzyżonym zielonym dywanem przed domem? Pora zmienić te przekonania. Odkryj żółte, niebieskie, czerwone, purpurowe i nakrapiane gatunki, które dekoracyjnością przebijają niejedną roślinę. Podpowiadamy, jak stworzyć aranżacje z trawami ozdobnymi.

Sadzonki traw ozdobnych – jakie gatunki wybrać do ogrodu?

Chcesz, żeby Twój ogród zyskał niepowtarzalny klimat? Postaw na takie sadzonki traw ozdobnych, jak:

trzcinnik ostrokwiatowy – dorasta na 100-120 cm wysokości i kwitnie na żółto od czerwca do września. Ma strzelisty pokrój i pionowe kwiatostany o słomianym kolorze.

trawa pampasowa biała – osiąga wysokość do 250 cm, co przy strzelistym pokroju robi nie lada wrażenie. Jej ozdobę stanowią długie (50 cm) srebrnoszare puszyste kwiatostany.

rozplenica japońska Moudry – dorasta do 80 cm wysokości. Ma rozłożysty pokrój, a jej liście przewieszają się w połowie. Jesienią zmieniają kolor z zielonego na jasnobrązowy. Wypuszcza szczotkowate kwiatostany o długości 20 cm.

miskant chiński Zebrinus – osiąga wzrost do 200 cm. Efektowne liście w poprzeczne białozielone paski to główna ozdoba tej strzelistej rośliny. W sierpniu pojawiają się również kremowobeżowe kłosy.

Sadzonki traw ozdobnych umieszcza się w ziemi wiosną lub jesienią. Wiosenny termin, od kwietnia do czerwca, pozwala korzeniom rozwinąć się na tyle, żeby rośliny spokojnie przetrwały zimowe chłody. Jeśli chcesz sadzić trawy jesienią, zrób to jak najszybciej – już we wrześniu.

Aranżacje z trawami ozdobnymi

Najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać, wybierając trawy ozdobne do ogrodu:

 • rośliny te osiągają różną wysokość – od 20 cm (kostrzewa) do nawet 350 cm (miskant olbrzymi),
 • mają zróżnicowany pokrój – od kulistego (rozplenica) po strzelisty (trawa pampasowa),
 • zwykle rosną na ubogich glebach, w słońcu lub cieniu,
 • podlewa się je oszczędnie – większość wyłącznie podczas suszy,
 • nie potrzebują nawozów.

Ozdobne trawy wymagają niewiele troski, a niektóre gatunki wręcz wolą, żeby zostawić je w spokoju.

Trawy ozdobne na rabatach – kompozycje z roślinami ozdobnymi i zielnymi

Wiele gatunków traw ozdobnych jest mrozoodpornych. To sprawia, że ożywiają rabatę nawet wtedy, kiedy inne rośliny już przekwitną. Stanowią dobre towarzystwo dla roślin jednorocznych i wieloletnich. Jeśli nie masz pomysłu na swoją kompozycję, skorzystaj z naszych pomysłów:

 • trawa pampasowa z jeżówkami, rudbekiami, funkiami i juką karolińską,
 • miskant chiński z krwawnikiem, kocimiętką, szałwią i dzwonkami,
 • kostrzewa sina z lawendą i wrzosami,
 • trzcinnik ostrokwiatowy z żurawkami, rdestem pokrewnym i przetacznikiem.

Obsadź taką kompozycją również ławkę czy altankę, a zaakcentujesz w ten sposób ogrodową strefę wypoczynkową.

Trawy ozdobne w ogrodzie frontowym – piękny widok na dzień dobry

Gatunki o smukłych liściach podkreślają przebieg ścieżki prowadzącej od furtki do drzwi wejściowych. Posadzisz je również na rabacie oddzielającej garaż od części domowej, przy ogrodzeniu, lub w donicach przy ścianie domu.

W tej roli świetnie odnajdą się takie trawy, jak:

 • turzyca,
 • kostrzewa sina
 • imperata cylindryczna – szczególnie odmiana Red Baron – efektownie się prezentują już na samo wejście. Dodają lekkości i wydłużają optycznie przestrzeń.

Trawy nie zabierają wiele miejsca, co jest istotne w przypadku małego ogródka przed domem, za to pomagają podzielić niewielką przestrzeń na strefy.

Trawy ozdobne na skalniakach – idealne rośliny na trudny teren

Ogródki skalne to miejsca stworzone dla tych roślin. Wiele gatunków traw ozdobnych świetnie się odnajduje na słonecznych stanowiskach o suchym i kamienistym podłożu.

Zwróć uwagę przede wszystkim trawy o karłowatym pokroju i powolnym wzroście. Powinny być również mrozoodporne i móc radzić sobie przez dłuższy czas bez wody. Wbrew pozorom takich gatunków jest całkiem sporo:

 • turzyca,
 • trzęślica,
 • palczatka,
 • kostrzewa sina,
 • ostnica Pony Tails,
 • strzęplica

Komponują się z rojnikami, rozchodnikami, przegorzanami, dąbrówką rozłogową, kosmatką śnieżną, macierzanką cytrynową, słonecznicą i kosodrzewiną.

Ozdobne trawy – odmień wygląd swojego ogrodu

Trawy pasują do ogrodów w dowolnym stylu: od minimalistycznych, przez orientalne, aż po angielskie i naturalistyczne. Odnajdą się również w niewielkim ogrodzie przy szeregowcu, urozmaicą trawnik przed domem i strefę relaksu na werandzie. Daj się zainspirować – wejdź do świata traw i sprawdź, które z nich pasują do Twojego ogrodu.

Total
0
Shares
Prev
Beret i nie tylko: Artystyczny przewodnik po stylowym noszeniu beretu, boleń, buffa i innych modnych dodatków

Beret i nie tylko: Artystyczny przewodnik po stylowym noszeniu beretu, boleń, buffa i innych modnych dodatków

Berety powracają do łask z ogromnym rozmachem, wprowadzając do naszych